Впродовж 2018 року Громадська організація “Наше Поділля” продовжила розпочату ще у 2015 році роботу по підтримці реформи децентралізації. Проекти в цьому напрямку реалізувались у партнерській співпраці з Фондом “Освіта для демократії” (Варшава), ГО Товариство Лева (Львів) та ГО Точка Доступу (Краматорськ).
Територіальні громади, які вже об’єднались в рамках реформи децентралізації та успішно працюють – це авангард змін в Україні. Саме на ці громади, їх успіхи та труднощі дивляться мільйони українців. І саме від результатів їхньої роботи залежить загальна успішність, як децентралізаційної реформи в Україні, так і інших реформ, які з нею пов’язані (медичної, освітньої, бюджетної). Відтак наше завдання, яке ми собі поставили ще в 2015 році – допомагати ОТГ наповнювати їхню діяльності новими підходами та безперервно залучати місцевих мешканців на всіх етапах роботи органів місцевого самоврядування.
У 2018 році громадська організація “Наше Поділля” спільно з партнерськими організаціями з Польщі та України, продовжила діяльність направлену на підтримку місцевих громад в процесі децентралізації. В 2018 році спільно було реалізовано два проекти:
- Успішні локальні громади (для громад з Донецької, Запорізької, Житомирської, Луганської та Хмельницької областей).
- Децентралізація на практиці – вчимось один від одного (для громад Запорізької, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей).
Головною ціллю проектів була підтримка змін, які зараз відбуваються в об’єднаних територіальних громадах через посилення компетентностей та здобуття нових навичок із залучення місцевих мешканців до процесу планування розвитку громади та вирішення найбільш актуальних проблем. Під час реалізації проектів учасники дізнались про різні способи залучення місцевих мешканців до процесу планування змін та залучення їх до співвідповідальності за кінцеві результати, а також навчились застосовувати методи локального аналізу на практиці.
В проекті Успішні локальні громади головний акцент робився на залученні всіх ключових дійових осіб (різні сектори, інституції, лідери думок) до спільної роботи над кращим майбутнім громади. При цьому велика увага приділялась на формування взаємної довіри та навичок спільної роботи між представниками ОМС та лідерів місцевих неурядових організацій.
В проекті Децентралізація на практиці – вчимось один від одного акцент робився на поширення між різними громадянами з різних регіонів України, вже реалізованих змін, зокрема у таких галузях, як освіта, медицина, реформування комунального господарства та прозорі бюджети в умовах ОТГ,
- Учасниками обох проектів стали більш як 250 осіб з понад 50 об’єднаних територіальних громад. Ще близько 10 тисяч жителів громад, які брали участь в проекті змогли відчути на собі результати роботи проектів.
- В рамках проектів проведено 40 локальних аналізів з залученням більш ніж 1000 місцевих мешканців до процесу визначення ключових місцевих проблем.
- Підтримано 10 проектів на загальну суму 280 тис. гривень.
- Проведено 4 навчальні візити на базі досвіду українських громад та 2 навчальні візити до польських громад.
- Відбулись 2 форуми з обміну досвідом, участь в яких взяли більше 100 учасників з об’єднаних територіальних громад, а також ще понад 30 запрошених гостей, тренерів, експертів, що ділились досвідом у вигляді виступів, міні тренінгів, лекцій, а також проводили майстерні де учасники могли поділитись власним досвідом та дізнатись про досвід інших учасників. Учасником одного з форумів став консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Кшиштоф Яховіч.
До тренерської команди проекту були залучені досвідчені тренери членських організацій організацій Спілки “Громадські ініціативи України”, зокрема: Людмила Роман та Крупяк Андрій (Товариство Лева), Руслана Стасюк (Волинський Ресурсний Центр), Павло Пущенко (Чернігівський освітній центр Ініціатива), Ігор Бабюк та Тарас Прокоп (Чернівецька обласна організація КВУ), Любов Ропало (Академія стратегічних досліджень), Неля Лавріненко (СУМ в Україні).
Проекти були реалізовані за фінансової підтримки:
- Успішні локальні громади – Національного фонду в підтримку демократії.
- Децентралізація на практиці – вчимось один від одного – Міністерства закордонних справ Республіки Польща а також в рамках Програми STUDY TOURS TO POLAND, яку реалізує Фонд «Лідери змін» з коштів Польсько-Американського Фонду Свободи.